GORLICE 
 

POŁOŻENIE:

Gorlice leżą 40 km od Nowego Sącza, w dolinie rzek: Ropy i Sękówki, na trasie starego traktu węgierskiego z przejściem granicznym w Koniecznej na Słowację.Miasto o powierzchni ponad 2,3 tys. ha. zamieszkuje około 33 tys. mieszkańców. Same Gorlice są również doskonałą bazą wypadową w rejon Ziemi Gorlickiej, często dziewiczy, z naturalnym bogactwem i kulturą. Stąd wytyczone są trasy turystyczne w malownicze zakątki Beskidu Niskiego i Pogórza. 

HISTORIA: 

Miejscowość założona w 1355r. przez Dersława Karwacjana szybko stała się stolicą komleksu dóbr, zwanego "państwem gorlickim". Powtórnie lokowane, na prawie magdeburskim, przez króla Władysława Jagiełłę w 1417 r. Od XV w. miasto było znanym ośrodkiem rzemiosła i handlu, dokąd przybywali kupcy z Krakowa, Nowego Sącza, czy nawet słowackiego dziś Bardejowa..W latach 1853 - 1858 w Gorlicach żył Ignacy Łukasiewicz, aptekarz, wynalazca lampy naftowej i destylacji ropy naftowej. Złoża ropy odkryte w okolicach miasta przyczyniły się do powstania przemysłu naftowego. Obecnie Gorlice są centrum gospodarczym i najbardziej uprzemysłowionym miastem w województwie nowosądeckim. 

WARTO ZOBACZYĆ : 

Beskid Niski - zalesione góry o wys. 1000 m n.p.m.; w lecie raj dla pieszych i rowerowych turystów górskich, zimą wspaniałe tereny dla narciarstwa. 

Magurski Park Narodowy - z rezerwatem skalnym "Kornuty". Olbrzymie rumowisko skalne; wiele tu roślin chronionych oraz wnęk i jaskiń osnutych legendami 

"Gorlickie Pieniny"(w rejonie wsi Łosie). To tutaj rzeka Ropa tworzy przełom, którego południowy wylot zamyka zapora, tworząca sztuczne jezioro, zwane "Klimkówka"

Liczne cerkiewki i kościoły - np.XVI-wieczny modrzewiowy kościółek w Sękowej. 

Pałac w Siarach - z piękną pergolą, kordegardą z bramą wyjazdową, unikalnym założeniem parkowym - będącym posiadłością Władysława Długosza. 

Kapliczka z 1573r. przy ul. Węgierskiej, gdzie zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. 

Dwór Karwacjanów - dawna siedziba założycieli i właścicieli miasta; budowla wzniesiona w XVwieku, wielokrotnie przebudowywana; w latach 1989-92 odbudowana i jest obecnie siedzibą Gorlickiej Galerii Sztuki BWA 

WARTO SKORZYSTAĆ : 

Kryta pływalnia - jeden z najnowszych obiektów w Polsce. 

Uzdrowisko Wysowa - słynne z doskonałych wód mineralnych, głównie szczawiowych. 

Uzdrowisko Wapienne- majace swoje źródła mineralne i bogate złoża borowiny. 

Gładyszów- usługi stadniny koni huculskich, gdzie prowadzona jest nauka jazdy konnej, a dla zaawansowanych rajdy konne po Beskidzie Niskim. 

Konieczna - przejście graniczne ze Słowacją, czynne całą dobę dla ruchu osobowego, oddalone od Gorlic niewiele ponad 20 km. 

Szlaki trasy turystyczne , bardzo dobrze wytyczone i oznakowane, z szeregiem schronisk turystycznych (m.in. w Bartnem i na Magurze Małastowskiej). 

ZDJĘCIA:

Zdjęcia Gorlic i okolic z oficjalnej witryny www.miasto.gorlicki.iap.pl